Only for Entertainment

Birthday Special : ବଲିଉଡର ପ୍ରଥମ ସୁପରଷ୍ଟାର ଅଶୋକ କୁମାର, ତାଙ୍କର ଏହି ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଭାବେ ଆୟ କରିଥିଲା ଏକ କୋଟି

bhaskarhindi
9

ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାର ପ୍ରଥମ ସୁପରଷ୍ଟାର ଅଶୋକ କୁମାରଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୩ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୧୧ରେ ବିହାରର ଭାଗଲପୁରରେ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ନାମ ମୁକୁନ୍ଦ ଲାଲ ଗାଙ୍ଗୁଲୀ ଥିଲା । ଫିଲ୍ମ ଦୁନିଆରେ ପାଦ ଥାପିବା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ନାମ କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଅଶୋକ କୁମାର ରଖିଥିଲେ । ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀରେ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ‘ଦାଦାମୁନୀ(ବଡ ଭାଇ)’ କହି ଡାକୁଥିଲେ ।
ଅଶୋକ କୁମାରଙ୍କୁ କିଏ ବା ନଜାଣେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ବିଷୟରେ ବୋଧ ହୁଏ ଅନେକ ଜାଣିନଥିବେ । ତେବେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି । ଅଶୋକ କୁମାର ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଅଭିନେତା ନୁହେଁ ବରଂ ଟେକ୍ନିସିଆନ ହେବା ପାଇଁ । ସେ ସମୟରେ ଅଶୋକ କୁମାରଙ୍କ ଭିଣୋଇ ସଶାଧର ମୁଖର୍ଜୀ ମୁମ୍ବାଇ ‘ବମ୍ବେ ଟକୀଜ’ ରେ ଉଚ୍ଚ ପଦରେ ଥିଲେ । ସଶାଧରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଅଶୋକ କୁମାର ବମ୍ବେ ଟକିଜରେ ଲ୍ୟାବ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଭାବେ କାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

୧୯୩୬ରେ ବମ୍ବେ ଟକିଜ ଅଧିନରେ ‘ଜୀବନ ନୈୟା’ ନାମକ ଏକ ଫିଲ୍ମ ସୁଟିଂ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଫିଲ୍ମର ଲିଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦେବୀକା ରାଣୀ ଏବଂ ଅଭିନେତା ନଜମୁଲ ହସନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଫିଲ୍ମର ପ୍ରଡ୍ୟୁସର ହିମାଂଶୁ ରାୟ ନଜମୁଲଙ୍କ ବଦଳରେ ମୁକୁନ୍ଦଲାଲା (ଅଶୋକ କୁମାର)ଙ୍କୁ ଡକାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଫିଲ୍ମର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଖୁସି ନଥିଲେ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ମୁକୁନ୍ଦଲାଲ ଗାଙ୍ଗୁଲୀ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପରଦାରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ । ଫିଲ୍ମରେ ହିମାଂଶୁ ମୁକୁନ୍ଦଲାଲ ନାମକୁ ବଦଳାଇ ଅଶୋକ କୁମାର ରଖିଥିଲେ ।

୧୯୪୩ରେ ଆସିଥିବା ଅଶୋକ କୁମାରଙ୍କ ଫିଲ୍ମ କିସ୍ମତ ସେତେବେଳେ ବକ୍ସ ଅଫିସରେ ମସ୍ତ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ । ସବୁଆଡେ ଅଶୋକ କୁମାରଙ୍କ ନାମର ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା ସେ ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ । ଅଶୋକ କୁମାରଙ୍କ ଫିଲ୍ମ କିସ୍ମତ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଫିଲ୍ମ ଭାବେ ବକ୍ସ ଅଫିସରେ ଏକ କୋଟିର ବ୍ୟବସାୟ କରିଥିଲା ।

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More