Only for Entertainment

ଯଦି ପାଣିରେ ବୁଡିବା ଭଳି ଅଘଟଣ ଘଟିଯାଏ ତେବେ ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କରିବେ କ’ଣ ? ଜାଣିରଖନ୍ତୁ କିଛି ଟିପ୍ସ ବଞ୍ଚାଇପାରିବେ ନିଜ ଜୀବନ

Stay at Home Mum
8

ନୂଆବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘଟିଛି ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା। ମହାନଦୀରେ ଗତକାଲି ବଣଭୋଜି ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲା ଡଙ୍ଗା । ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗା ଓଲଟି ପଡ଼ିବାରୁ ୯ ଜଣ ନିରୀହଙ୍କ ପ୍ରାଣବାୟୁ ଉଡିଯାଇଥିଲା । ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୭ ଜଣ ଶିଶୁ ,୨ ଜଣ ମହିଳା ଥିଲେ । କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ମହାକାଳପଡ଼ାରେ ନୂଆବର୍ଷର ବଣଭୋଜି ସାରି କୁଜଙ୍ଗ ଅଭିମୁଖେ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ତେବେ ହୃଦୟବିଦାରକ ଏହି ସମୟରେ ପରିବାର ସମେତ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଓଡିଶା ମଧ୍ୟ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରୁଛି । କାହିଁକି ବୁଡିଗଲା ଡଙ୍ଗା ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି । କିନ୍ତୁ ବିଧିର ବିଧାନ ଆଗରେ କିଏ ଅବା କ’ଣ କରିପାରିବ । କାଳର ଇଚ୍ଛା ଆଗରେ ନଇଁ ପଡିଲା ୯ ଟି ଜୀବନ । କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଆପଣ ଯଦି କେତେବେଳେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରନ୍ତି ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ କରିବେ କ’ଣ ? କିଭଳି ବଞ୍ଚାଇବେ ନିଜ ଜୀବନ?

୧ . ଯଦି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିିତି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଶାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ବିଚଳିତ ହେବା କ୍ଷଣି ମାଂସପେଶୀ ଅଧିକ ଅମ୍ଲଜାନ ନେଇଥାଏ ଏବଂ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଖୁବ୍ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ ।

୨ . ମୁଣ୍ଡକୁ ଉପରଭାଗରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସାମାନ୍ୟ ରୁପରେ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତୁ । ଫୁସଫୁସ୍ ରେ ଅଧିକ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରବେଶ କଲେ ପହଁରିବା ପାଇଁ କଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ।

୩ . ଯେତେ ଅଧିକ ପାଟି କରି ପାଖଆଖ ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

୪ . ପାଣିକୁ ହାତରେ ପିଟନ୍ତୁ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଲୋକ ଆପଣଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଜାଣିପାରି ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଆସିବେ ।

୫ . ଆପଣଙ୍କ ଓଜନକୁ ବଢାଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଯଥା-ଜୋତା କିମ୍ବା ବ୍ୟାଗ୍ ଭଳି ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ତୁରନ୍ତ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ ।

୬ . ମୁଣ୍ଡକୁ ପାଣିରୁ ବାହାର ରଖିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

୭ . ପାଣିରେ ଶରୀରକୁ ଠିଆ କରି ରଖିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମୁଣ୍ଡକୁ ପଛରେ ରଖି ଶରୀରକୁ ହାଲକା ରଖି ଶୋଇବା ଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ରଖନ୍ତୁ ।

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More