Only for Entertainment

ବଦଳି ଯିବ ଖାଇବା ଜିନିଷର ପ୍ୟାକିଂ ସିଷ୍ଟମ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନଜରରେ ରଖି ଲାଗୁ ହେବ ଏହି ନିୟମ

Zee News
8

ହୋଇପାରେ ଆପଣ କୌଣସି ଖାଇବା ଜିନିଷ କିଣିବା ପାଇଁ ଦେକାନକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ୟାକେଜିଂ ପୂର୍ବ ଠାରୁ ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବ ସ୍ୱଭାବିକ । ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଫୁଡ ପ୍ୟାକେଜିଂକୁ ନେଇ ନୂଆ ନିୟମ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି । ଖବର ଅନୁସାରେ ଏଫଏସଏସଏଆଇ ଏହାକୁ ନେଇ ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ନେଟିଫିକେସନ ଜାରି କରି ପାରନ୍ତି । ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଖାଇବା ପିଇବାର କ୍ୟାକେଜିଂ ପୂରା ବଦଳି ଯିବ ।

ଚଳିତ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକଂ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୁମିନିୟମ, ବ୍ରାସ, କପର, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଏବଂ ଟିଣର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଶରୀରକୁ କ୍ଷତି ପହଁଚାଉଥିବା ଜିନିଷରେ ଏବେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକ କରାଯିବ ନାହଁ । ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନିଜରରେ ରଖି ଏଫଏସଏସଆଇ ଏହି ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇଛନ୍ତି । ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକ କରାଯିବା ଜିନିଷରେ ଖଣିଜର ମାତ୍ର କମ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ଯାହା ଶରୀରକୁକ୍ଷତି ପହଁଚାଇବ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ରି-ସାଇକେଲ ହୋଇଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

food

ଏଫଏସଏସଆଇର ଏହି ଫୁଡ କ୍ୟାକେଜିଂକୁ ୩ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ପ୍ୟାକେଜିଂ, ଲେବଲିଂ ଏବଂ କ୍ଲେମ ଆଣ୍ଡ ଆଡଭରଜାଇଜମେଣ୍ଟ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଏବେ ପ୍ୟାକେଜିଂର ନିୟମ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି । ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ, ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକ କରାଯାଉଥିବା ଜିନିଷରେ ଖଣିଜର ମାତ୍ରା ରହିବ । ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟର କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ଏପରି ଜିନିଷରେ ପ୍ୟାକ କରାଯିବ ନାହିଁ ଯାହା ଶରୀରକୁ କ୍ଷତି ପହଁଚାଇବନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ମଲ୍ଟି ଲେୟାର ପ୍ୟାକେଜିଂ କରାଯିବ ଯେପରି ଖ୍ୟାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଟରେ ନଲାଗିବ । ନ୍ୟୁଜ ପେପର ଏବଂ କୌଣସି ଲେଖା ହୋଇଥିବା ସାମଗରୀରେ ଖାଦ୍ୟକୁ ପ୍ୟାକ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

ଏହା ସହିତ ଶସ୍ତା ଏବଂ ନିମ୍ନ ମାନର ଉତ୍ପାଦରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକ କରାଯିବ ନାହିଁ । ମିନେରାଲ ୱାଟର କିମ୍ବା କୌଣସି ପାନୀୟ ଜିନିଷ ଟ୍ରାନ୍ସପରେଣ୍ଟ କଲରଲେସ ଡବାରେ ହିଁ ପ୍ୟାକ କରାଯିବ । ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ଫୁଡ ମାର୍କେଟ ୧୮ ବିଲିୟନ ଡଲାର ହେବ । ୨୦୧୬ରେ ଏହା ୧୨ ଅରବ ଡଲାରରେ ଥିଲା । ଏହା ସହିତ ଏଫ ଅଏସଏସଏଆଇ ଅନୁସାରେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ ନଷ୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇପାରିବ ।

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More