Only for Entertainment

ସତ୍ୟଭାମାଙ୍କ ଅହଂକାରକୁ ଏହିଭଳି ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ।

punjab kesari
0 21

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଦ୍ୱାରକାରେ ରାଣୀ ସତ୍ୟଭାମାଙ୍କ ସହିତ ସିଂହାସନରେ ବିରାଜମାନ ଥିଲେ । ନିକଟରେ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ଏବଂ ଗରୁଡ଼ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । କଥା କଥାରେ ରାଣୀ ସତ୍ୟଭାମା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପଚାରିଲେଯେ ପ୍ରଭୁ,ଆପଣ ତ୍ରେତୟା ଯୁଗରେ ରାମଙ୍କ ଅବତାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ,କ’ଣ ସୀତା ମୋ ଠାରୁ ଅଧିକ ସୁନ୍ଦର ଥିଲେ?ସେହି ସମୟରେ ଗରୁଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ କଲେଯେ ପ୍ରଭୁ କ’ଣ ମୋ ଠାରୁ ଅଧିକ ବେଗରେ କେହି ଉଡ଼ିପାରେ?ଏହି ମଧ୍ୟରେ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ମଧ୍ୟ ରହିପାରିଲେ ନାହିଁ । ସେ ପଚାରିଲେଯେ ଭଗବାନ ସଂସାରରେ ମୋ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ କେହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଛନ୍ତି?ଭଗବାନ ବୁଝିଗଲେଯେ ଏମାନଙ୍କୁ ଅହଂକାର ହୋଇଗଲାଣି । ତତ୍କ୍ଷଣାତ ଭଗବାନ ଗରୁଡ଼ଙ୍କୁ କହିଲେଯେ ତୁମେ ହନୁମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଅ ଏବଂ କୁହଯେ ଭଗବାନ ରାମ ମାତା ସୀତାଙ୍କ ସହିତ ତୁମକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ସତ୍ୟଭାମାଙ୍କୁ କହିଲେଯେ ସୀତାଙ୍କ ରୂପରେ ସଜ ହୋଇଯାଅ । ଏହାପରେ ଭଗବାନ ସ୍ୱୟଂ ରାମଙ୍କ ଅବତାର ଧାରଣ କରିନେଲେ ଏବଂ ସୁଦର୍ଶନଙ୍କୁ ଦ୍ୱାରରେ ରହି କାହାକୁ ପ୍ରବେଶ ନ କରିବା ପାଇଁ କହିଲେ ।

ଗରୁଡ଼ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପିଠିରେ ବସାଇଲେ ଏବଂ କହିଲେ ଆପଣ ମୋ ପିଠିରେ ବସନ୍ତୁ ଏବଂ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସେଠାରେ ଶୀଘ୍ର ପହଂଚାଇଦେବି । ହନୁମାନ କହିଲେ ଆପଣ ଚାଲନ୍ତୁ ମୁଁ ଆସୁଛି । ଗରୁଡ଼ ଭାବିଲେ,ଜଣାନାହିଁ ଏ ବୁଢା ବାନର କେତେବେଳେ ପହଂଚିବ,ଗରୁଡ଼ ଯେତେବେଳେ ମହଲରେ ପହଂଚିଲେ ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ,କାରଣ ଭଗବାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ହନୁମାନ ବସିଥିଲେ । ଗରୁଡ଼ଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଲାଜରେ ନଇଁଗଲା । ଏହି ସମୟରେ ରାମ ରୂପ ଧାରଣ କରିଥିବା ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ହନୁମାନଙ୍କୁ କହିଲେଯେ ପବନପୂତ୍ର, ତୁମେ କିପରି ଦ୍ୱାରରେ ପ୍ରବେଶ କଲ,ତୁମକୁ କେହି ରୋକିଲେ ନାହିଁ? ହନୁମାନ ମୁହଁରୁ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ବାହାର କରି କହିଲେଯେ ମୋତେ ଏହି ଚକ୍ର ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା,ମୋତେ କ୍ଷମା କରନ୍ତୁ ।

ଏହାପରେ ହନୁମାନ ହାତ ଯୋଡ଼ି କହିଲେଯେ,ପ୍ରଭୁ ଆପଣ ଆଜି ମାତା ସୀତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କାହାକୁ ସିଂହାସନରେ ବସାଇ ଦେଇଛନ୍ତି?ଏହା ଶୁଣି ସତ୍ୟଭାମାଙ୍କୁ ସତ୍ୟର ଆଭାଷ ହେଲା ଏବଂ ସେହି ତିନି ଜଣଙ୍କର ଅହଂକାର ଭାଙ୍ଗିଗଲା ।

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More