Only for Entertainment

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି ଗୋଲଡେନ ବ୍ରିଜ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା କେଉଁଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ।

VOA Learning English
0 59

ଭିଏତନାମରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ଧରଣର ପାଦଚଲା ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଯାହାକୁ ଦେଖିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିଏତନାମର ଡା ନାଙ୍ଗରେ ଥିବା ବା ନା ପର୍ବତ ଉପରେ ଦ ଗୋଲଡେନ ବ୍ରିଜ ରହିଛି । ଯାହା ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ପାପୁଲି ଆକୃତିର ଖମ୍ବ ଉପରେ ଛିଡା ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ଦୁନିଆର ସୁବଠୁ ଅଜବ ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ ।

golden

ଜୁନ ମାସରେ ଏହି ବ୍ରିଜର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଏବେ ଏହାକୁ ଦେଖିବାକୁ ବିଦେଶରୁ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଆଗମନ ହେଉଛି । ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ୧୫୦ ମିଟର ଲମ୍ବର ଏହି ବ୍ରିଜଟି ଦୁଇଟି ହାତରେ ଟେକି ରହିଛି । ସମୁଦ୍ର ପତନ ଠାରୁ ୧୪୦୦ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଥିବା ଏହି ବ୍ରିଜ ପାହଡ, ଜଙ୍ଗଲ କାଟି ବନାଯାଇଥିଲା ବେଳେ ସତେ ଯେପରି ଲାଗୁଛି ବାଦଲକୁ ଭେଦି ଗସ୍ତ କରୁଥିବା ଭଳି ।

golden bidgee

ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଏହି ରୋମାଞ୍ଚକର ଅନୁଭୂତି ହାସଲ ପାଇଁ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚୁଛନ୍ତି । ହୋଚିମିନ ସହରର ଟିଏ ଲ୍ୟାଣ୍ଡସ୍କେପ ଆର୍କିଟେକଚର ପକ୍ଷରୁ ଏହା ବନାଯାଇଛି । କମ୍ପାନୀର ମୁଖିଆ ବୁ ବିଟ ଏନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଏହି ବ୍ରିଜଟି ଦୁଇ ହାତରେ ରହିଛି । ଏହି ହାତକୁ ଭଗବାନଙ୍କର ହାତ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆମେ କହୁଛୁ । ଏହା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଏକ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ଆମେ ଯେଉଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଏହା ତିଆରି କରିଥିଲୁ ତାହା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା କାରଣରୁ ସଫଳ ହୋଇଛୁ ବୋଲି ଅନୁଭବ କରୁଛୁ ।’

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More