Only for Entertainment

ଥାଇରଏଡରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର,ଜାଣିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ ।

HealthXchange
0 45

ଥାଇରଏଡ୍‌ ଗ୍ରନ୍ଥି ଥାଇରକ୍ସିନ୍‌ ନାମକ ହର୍‌ମୋନ ତିଆରି କରିଥାଏ । ଥାଇରଏଡ୍‌କୁ କିଛି ଲୋକ ସାଇଲେଣ୍ଟ କିଲର ବୋଲି କୁହନ୍ତି । କାରଣ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ବହୁତ ବିଳମ୍ବରେ ଜଣାପଡ଼ିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ଜଣାପଡ଼ିଥାଏ, ଲୋକମାନେ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା ଯାଇ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିନା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇ ପାରିବ । ଏ ବିଷୟରେ ଖୁବ୍‌ କମ ଲୋକ ଜାଣିଛନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ନିଜର ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ପାରିବେ ।

୧.ପ୍ରତି ଘରେ ଅଦା ଅତି ସହଜରେ ମିଳିଥାଏ । ଏଥିରେ ପୋଟାସିୟମ୍‌ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ ଭଳି ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ । ଏହା ଥାଇରଏଡ଼୍‍ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଅଦାରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡ଼ାଣ୍ଟ ଗୁଣ ଥାଇରଏଡ୍‌କୁ ବଢ଼ିବାରୁ ରୋକିଥାଏ ।

୨.ଥାଇରଏଡ୍‌ ଅଛି ବୋଲି ଜାଣିବା ପରେ ଦହି ଏବଂ କ୍ଷୀରର ସେବନ ଅଧିକ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଦହି ଏବଂ କ୍ଷୀରରେ ଥିବା କ୍ୟାଲସିୟମ,ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍‌ ଥାଇରଏଡ୍‌ ରୋଗୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିଥାଏ ।

୩.ଥାଇରଏଡ୍‌ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିବା ଲୋକମାନେ କମ କାମ କରିବା ସହ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଥକି ଯାଆନ୍ତିା ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଥାଇରଏଡ୍‌ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମୁଲେଠି ସେବନ କରିବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ମୁଲେଠିରେ ଥିବା ତତ୍ତ୍ୱ ଥାଇରଏଡ୍‌ ଗ୍ରନ୍ଥିକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିଥାଏ । ଶରୀରର କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷମତାକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ।

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More