Only for Entertainment

୬୨ ବର୍ଷ ଧରି ନିର୍ବାଚନ ହାରି ଆସୁଛନ୍ତି ଶ୍ୟାମ ବାବୁ, ଏହି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରିବେ ।

punjab kesari
30

୧୯୫୭ରୁ ଲଗାତାର ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ଏବଂ ହାରିବା ରେକର୍ଡ଼କୁ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ଶ୍ୟାମ ବାବୁ । ପୁଣିଥରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ତାଳି ମାରି ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଶ୍ୟାମ ବାବୁଙ୍କ ବୟସ ୮୨ ବର୍ଷ । ସେ ଲଗାତାର ୬୨ ବର୍ଷ ଧରି ନିର୍ବାଚନ ହାରି ଆସୁଛନ୍ତି । ବାରମ୍ବାର ନିର୍ବାଚନ ହାରିବା ପରେ ସେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତିଯେ ସେ ଯେମିତି ହେଉ ତାଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳିବ । ଶ୍ୟାମ ବାବୁ ଏହି ଥର ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଦୁଇ ସିଟ ଆସ୍କା ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର ନିର୍ଦ୍ଦଳୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଶ୍ୟାମବାବୁ ସୁବୁଦ୍ଧି ପ୍ରଥମ ଥର ୧୯୫୭ରେ ତତ୍କାଳୀନ ମନ୍ତ୍ରୀ ବୃନ୍ଦାବନଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ ।

ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଏକ ସ୍କୁଲକୁ ନେଇ ତାଙ୍କର ଝଗଡ଼ା ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରଠାରୁ ସେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ନିର୍ବାଚନ ସେ ହିଂଜଳି ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲଢିଥିଲେ ଏବଂ ହାରି ଯାଇଥିଲେ । ଯଦିଓ ସେ ହାରିଗଲେ ତଥାପି ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ସମୟରେ ଯେଉଁ ଚର୍ଚ୍ଚା ତାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ତାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ଖୁବ ପ୍ରଭାବିତ ହେଲେ । ଲୋକସଭାର ପ୍ରଥମ ନିର୍ବାଚନ ସେ ୧୯୬୨ରେ ଲଢିଥିଲେ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ହେଉ ବା ଶୀତ ସବୁବେଳେ ମୁଣ୍ଡରେ କ୍ୟାପ, ହାତରେ କଳା ବ୍ୟାଗ ଏବଂ ଗଳା ସୁଟ ପିନ୍ଧିଥିବାର ନଜର ଆସନ୍ତି ।

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More