Only for Entertainment

ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସମସ୍ତ ମୂର୍ତ୍ତି !

Viyali
97

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ନିଜ ଘରକୁ ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଫଟୋରେ ସଜାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଏପରି ଅନେକ ମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି ଯାହାକୁ ଘରେ କିମ୍ବା ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଯଦି ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଆପଣ ଘରେ ରଖିଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅଶୁଭ ହୋଇପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାସ୍ତୁ ଦ୍ୱାରା ବର୍ଜିତ କିଛି ମୂର୍ତ୍ତି ବିଷୟରେ-

ନଟରାଜ ଶଙ୍କର-
ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ମନ ଅଶାନ୍ତ ହେଲେ ସେ ତାଣ୍ଡବ କରିଥାନ୍ତି । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଶିବ ଯେବେ ବି ତାଣ୍ଡବ କରିଥାନ୍ତି ସଂସାର ଦେହଲିଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ତାଣ୍ଡବ ଭଳି ମୂର୍ତ୍ତି ଠାକୁର ଘରେ ରଖନ୍ତି ତେବେ ଘରେ ଲଢେଇ ଝଗଡା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।

ମା’ କାଳୀ-
ମା ଦୁର୍ଗା ରାକ୍ଷାସମାନ ଙ୍କ ବିନାଶ କରିବା ପାଇଁ ମହାକାଳୀ ରୂପ ଧାରଣ କରିଥିଲେ । ମହାକାଳୀ ସର୍ବଦା କ୍ରୋଧରେ ହିଁ ରହିଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ପୂଜା ଘରେ ମ ହାକାଳୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସର୍ବଦା କ୍ରୋଧର ମାହୋଲ ରହିବ ।

ମହାଦେବ ଶନି-
ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଶନିଦେବଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅଭିଶାପ ମିଳିଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କ ନଜର ଯାହା ଉପରେ ପଡିବ ତାହାର ସର୍ବନାଶ ହେବ । ଯଦି ଆପଣ ଶନିଦେବଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଘରେ କିମ୍ବା ଅଫିସରେ ରଖନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ଆପଣ ଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଥାଏ ।

ଭୈରବନାଥ-
ଭୈରବନାଥଙ୍କ ପୂଜା ପୂରା ମନ୍ତ୍ର-ତନ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଘରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି କାହାର ନା କାହାର ଅକ୍ତିଆରରେ ରହିବେ ।

ଠିଆ ହୋଇଥିବା ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ-
ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସର୍ବଦା ଧନ ସମ୍ପଦ ଭରପୂର ରହୁ ତେବେ ଘରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ମୂର୍ତ୍ତି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ଧନ ରହିନଥାଏ ।

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More