Only for Entertainment

କେବଳ ଦେଶ ନୁହେଁ ପୂରା ଦୁନିଆରେ ଭକ୍ତମାନେ ପାଳନ କରନ୍ତି ସତ୍ୟ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ କାହିଁକି କୁହାଯାଏ ଶିରିଡି ସାଇଙ୍କ ଅବତାର

themalaysiantimes
7

ସତ୍ୟ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ଜନ୍ମ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ରାଜୁ ଭାବେ ୨୩ ନଭେମ୍ବର ୧୯୨୬ରେ ଭାରତର ପୁଟ୍ଟପଥିୀ ସହରରେ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରରେ ହୋଇଥିଲା । ଆଜି ସତ୍ୟ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ୯୪ ତମ ଜନ୍ମ ବର୍ଷିକ । ସତ୍ୟ ସାଇ ବାବା ସମୁଦାୟ ୫ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଥିଲେ । ତିନି ଭାଇ ଏବଂ ଦୁଇ ଭଉଣୀ । ଲୋକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ସତ୍ୟ ସାଇ ବାବା ନିଜ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଚମତ୍କାର କରିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ନେବା ଦିନରେ ପବି ଚମତ୍କାର ହୋଇଥିଲା । ସତ୍ୟ ସାଇ ବାବା ଜନ୍ମ ନେବା ପରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ବଦ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ର ବାଜିଥିଲା ।

କୁହାଯାଏ ଯେ, ସତ୍ୟ ସାଇ ବାବା ଯେତେବେଳେ ୧୩ ବର୍ଷର ହୋଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବିଛା ଦଂଶନ କରିଥିଲା ଏହା ପରେ ସେ ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋମାକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ଉଠିଥିଲେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟବହାରରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା । ସେ ପୂର୍ବରୁ ସଂସ୍କୃତ ନଜାଣି ମଧ୍ୟ ସଂସ୍କୃତରେ ଗୀତ ଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସହିତା ତାଙ୍କ ଶରୀର କଠୋର ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ଠିକ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ । ଏହା ପରେ ସେ ଗୋଲାପ ଏବଂ ଚକୋଲେଟ ଉପହାରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପଚରାଯିବାରୁ ସେ କହିଥିଲେ ସେ ଶିରିଡି ସାଇ ବାବାଙ୍କ ଅବତାର । ଏହା ପରେ ସେ ନିଜ ନାମ ଆଗରେ ସାଇ ଲଗାଇଥିଲେ ।

ଚମତ୍କାର ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲେ-

ସତ୍ୟ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ଚମତ୍କାର ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସୁପରହ୍ୟୁମାନ କୁହାଯାଉଥିଲା । କୁହାଯାଏ ସେ ରୋଗକୁ ଦୂର କରିଦେଉଥିଲେ । ସେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସନାତନ ଧର୍ମକୁ ପ୍ରଚାର କରିବାରେ ଖୁବ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଗଣାରେ ହସ୍ପିଟାଲ, ଖାଇବା, ଅଡିଟୋରିୟମ, ଆଶ୍ରମ ଏବଂ ସ୍କୁଲ ଆଦି ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ୧୯୪୪ରେ ସତ୍ୟ ସାଇ ବାବା ପୁଟ୍ଟପଥିୀ ଗାଁ ଏକ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ୧୯୫୪ରେ ଏକ ହସ୍ପିଟାଲ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଠି ରୋଗୀମାନେ ମାଗଣାେରେ ସେବା ପାଇପାରିବେ ।

୧୯୬୩ରେ ସତ୍ୟସାଇ ବାବାଙ୍କୁ ୪ ଟି ଗମ୍ଭୀର ହାର୍ଟ ଆଟାକ ଆସିଥିଲା । ଠିକ ହେବା ପରେ ସତ୍ୟ ସାଇ ବାବା ଏକ ପ୍ରବଚନରେ କହିଥିଲେ ସେ ପଡୋସୀ ରାଜ୍ୟ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପ୍ରେମା ସାଇ ଭାବେ ପୂର୍ନଃ ଜନ୍ମ ନେବେ ।

୨୦୦୪ରେ ଖରାପ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସେ ହ୍ୱିଲଚେୟାର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୧ରେ ସତ୍ୟ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ଶ୍ୱାସ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପୁଟ୍ଟପଥିୀର ଶାନ୍ତିଗ୍ରହ ଶ୍ରୀ ସତ୍ୟ ସାଇ ସୁପର ସ୍ପେଶାଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା । ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ଏକ ମାସ ପରେ ଅର୍ଥାତ ୨୪ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୧ ୮୫ ବର୍ଷରେ ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ ।

ସତ୍ୟ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ପୁଟ୍ଟପଥିରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନକୁ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । କେବଳ ସେଠାରେ ନୁହେଁ ପୂରା ଦେଶ ଦୁନିଆରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଭକ୍ତ ମାନେ ଜନ୍ମଦିନକୁ ଖୁବ ଆଡମ୍ବରରେ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି ।

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More