Only for Entertainment

ଠିକ ଭାବରେ ନିଦ ହେଉନଥିଲେ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ପିଜୁଳି

Wikipedia
105

ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଦ ନ ହେବା ସମସ୍ୟାରେ ପିଡ଼ିତ । ଯାହାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କାରଣ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଯଦି ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ ପଢନ୍ତୁ ।ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଅନୁଯାୟୀ ପିଜୁଳି ହେଉଛି ଭିଟାମିନ୍‌ ଓ ମିନେରାଲସ୍‌ର ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର। କୁହାଯାଏ ଯେ ଶହେ ଗ୍ରାମ୍‌ ପିଜୁଳିରେ ଯେତିକି ପରିମାଣରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ଓ ମିନେରାଲସ ଅଛି, ତାହା ଶରୀରର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିପାରେ। ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ବି-୯ ମଧ୍ୟ ରହିଛି, ଯାହା ଶରୀରର କୋଷ ଓ ଡି.ଏନ୍‌ଏର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଦରକାର।

 

ପିଜୁଳିରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଫାଇବର୍‌ ଥିବା ହେତୁ ତାହା ସେବନ କରିଲେ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟତା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ପିଜୁଳିରେ ପଟାସିଅମ୍‌ର ମାତ୍ରା ବି ଅଧିକ। ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ପିଜୁଳି ଖାଆନ୍ତି, ସେମାନେ କାମ କରିବାବେଳେ ସହଜରେ ଥକି ପଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ। ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟର ତତ୍ତ୍ୱ ଥିବା ହେତୁ ତାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାରେ ମଧ୍ୟ ଭରପୁର। ନିୟମିତଭାବେ ପିଜୁଳି ଖାଇଲେ ଥଣ୍ଡା, କାଶ ହୁଏ ନାହିଁ।

 

ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ପିଜୁଳି ବେଶ୍‌ ଉପକାରୀ, କାରଣ ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ୍‌ ସି ଓ ଆଇରନ୍‌ ଥାଏ। ପ୍ରତିଦିନ ପିଜୁଳି ଖାଇଲେ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ। ତା’ଛଡା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲର ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇ ରହେ। ତେଣୁ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଠିକ ଭାବରେ ନିଦ ହୋଇଥାଏ ।  ପ୍ରତିଦିନ ଯଦି ଏହାକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରିବେ ତେବେ ଶରୀର ପାଇଁ ଏହା ଖୁବ ଭଲ ।

Comments
Loading...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More